ZIMNA WOJNA, Paweł Pawlikowski, prod. Polska, Francja, Wielka Brytania 2018

Pełna pasji historia miłości kobiety i mężczyzny, którzy poznali się wśród ruin powojennej Polski. Dzieli ich niemal wszystko, a szczególnie pochodzenie i temperament. Od początku wydają się tragicznie niedobrani. Okazuje się jednak, że mimo wszelkich różnic i przeciwności są na siebie skazani i nie są w stanie się rozstać. Raz po raz rozdzielają ich polityka, wady charakteru i nieszczęśliwe zrządzenia losu, podczas gdy zimnowojenna Polska lat pięćdziesiątych, Berlin, Jugosławia i Paryż stanowią tło dla ich historii miłosnej rozgrywającej się w niesprzyjających czasach.

Pianista Wiktor (Tomasz Kot) odwiedza polskie wsie i gromadzi muzykę ludową, która w jego zamierzeniu ma stać się podstawą repertuaru nowopowstającego zespołu “Mazurek”. Wskutek odgórnych decyzji władz partyjnych, twórczość zespołu będzie później wykorzystywana dla celów propagandowych. Wiktor spotyka na swojej drodze śpiewaczkę Zulę (Joanna Kulig), która w jego projekcie widzi drogę wyjścia z przytłaczającej ją rzeczywistości. Uczucie iskrzy między nimi niemal od momentu spotkania. Kiedy Wiktor próbuje uciec z Zulą na Zachód, dziewczyna nie pojawia się w umówionym miejscu z niewiadomego powodu. Ich romans trwa jednak przez kolejne piętnaście lat na przestrzeni kilku krajów.

W maju 2018 roku film znalazł się w Konkursie Głównym festiwalu w Cannes, gdzie Paweł Pawlikowski odebrał nagrodę dla najlepszego reżysera. Zimna wojna to pierwszy polski obraz, od czasów Pianisty Romana Polańskiego w 2002 roku i pierwszy polskojęzyczny od Przesłuchania Ryszarda Bugajskiego w 1990 roku, który znalazł się w Konkursie Głównym canneńskiego festiwalu. Wcześniejszy film Pawlikowskiego, Ida, został

nagrodzony Oscarem w roku 2015. Inger Merete Hobbelstad opisuje piękno wizualne obu nagrodzonych filmów w następujących słowach: “Zarówno w filmie Ida, jak i Zimna wojna czarno-białe zdjęcia Pawlikowskiego są tak piękne, że odczuwa się to niemalże w ciele; właściwie miałoby się ochotę wyciągnąć każdy obraz z ekranu kinowego i powiesić go sobie na ścianie”. Autorem zdjęć jest Łukasz Żal, nominowany do Oscara za zdjęcia do Idy w roku 2015.


To, co porusza zmysły widzów równie mocno, jak wspomniane wyżej obrazy, to muzyczny leitmotiv, który prowadzi nas przez historię i burzliwe dzieje głównych bohaterów z kraju do kraju. Nostalgiczna dumka rodem z polskiej wsi p.t. Dwa serduszka, cztery oczy, którą najpierw słyszymy w tradycyjnej wersji, przeobraża się wraz z miłością Wiktora i Zuli. Pieśń zaskakuje nas wiele razy, pojawiając się na przykład w wersji jazzowej, zaaranżowana w stylu czarujących piosenek z paryskich barów. Nabiera ona szczególnego wyrazu w wykonaniu Joanny Kulig, co jest wspaniałym potwierdzeniem muzycznego talentu aktorki. Jej partner filmowy, Tomasz Kot (Wiktor) po raz kolejny ukazuje głębię wybitnej osobowości, jaką był pierwowzór jego roli, założyciel zespołu Ludowego Pieśni i Tańca “Mazowsze”, Tadeusz Sygietyński.