TWARZ

MAŁGORZATA SZUMOWSKA

Polska 2017

W swoim rodzinnym mieście Jacek postrzegany jest jako buntownik i outsider. Ale kiedy – w rewelacyjnej scenie dyskotekowej – on i jego piękna dziewczyna wychodzą na parkiet, wszyscy inni przestają mieć znaczenie. Jacek lubi heavy metal, swojego psa i pracę na budowie. Jednak przez tragiczny wypadek, jego życie całkowicie się zmienia.

Współczesna baśń o człowieku, który po upadku z wysokości, stracił własną TWARZ. Fabuła filmu zainspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami – budową największego na świecie pomnika Chrystusa Króla Polski w Świebodzinie i pierwszą w historii Centrum Onkologii w Gliwicach transplantacją twarzy w celu ratowania życia pacjenta. 

Film Małgorzaty Szumowskiej, jednej z najciekawszych polskich reżyserek, laureatki wielu międzynarodowych nagród, m.in. Srebrnego Niedźwiedzia dla Najlepszego Reżysera na 65. MFF w Berlinie („Body/Ciało”). Szumowska stworzyła niemal wrzący i bolesny obraz tego, jak nasze postrzeganie innych oraz siebie samych podyktowane jest cechami zewnętrznymi, a nie wnętrzem człowieka. Reżyserka pyta o tożsamość, tolerancję, granice wolności,  a także znaczenie korzeni i związek człowieka z domem. Spogląda też na współczesne społeczeństwo polskie. Dzięki połączeniu wrażliwości dramatu, subtelnej satyry i specyficznego humoru, „Twarz” to produkcja trudna do skategoryzowania. Ale jednocześnie właśnie to sprawia, że staje się wyjątkowym doświadczeniem filmowym.