POKAZ FILMU NIEMEGO Z MUZYKĄ LIVE!

SKARB RODU ARNE, reż. Mauritz Stiller, Szwecja 1919

Muzyka: Trio GŁOSOWIR


Podczas tego wyjątkowego wieczoru trio GŁOSOWIR natchnie stare kino nowym życiem, przenosząc widzów w sferę niecodziennych wrażeń. Na oczach publiczności zgromadzonej w sali kinowej muzycy stworzą niepowtarzalną ścieżkę dźwiękową do szwedzkiego filmu niemego p. t. SKARB RODU ARNE (HERR ARNES PENGAR). Trójka charyzmatycznych artystów z Krakowa, którzy odważą się podjąć tego niezwykłego zadania to aktorki i wokalistki Anna Bugajska i Marta Krawczyk oraz kompozytor i pianista - Dawid Sulej Rudnicki. 

W muzyce tworzonej przez nich na żywo usłyszymy zarówno tradycyjne polskie pieśni, jak i nowe utwory autorskie inspirowane polskimi tekstami tradycyjnymi, w zaskakujących, współczesnych aranżacjach. Większość z nich pochodzi ze zbiorów Oskara Kolberga, wybitnego polskiego etnografa, który w II połowie XIX wieku zapisał tysiące pieśni ludowych ze wszystkich regionów Polski. Podczas wieczoru w Kinie we Fredrikstad usłyszymy je w nowym, energetyzującym wydaniu. Trio wciągnie nas w wir muzyki oscylującej pomiędzy brzmieniem polskiej a skandynawskiej tradycji, łączącej klasykę z muzyką elektroniczną, jazzem i innymi gatunkami. 

Zestawienie szwedzkiego filmu z polską muzyką tradycyjną ma uzasadnienie historyczne. Akcja filmu dzieje się w czasach Jana III Wazy, którego żoną była polska królewna Katarzyna Jagiellonka (Katarina Jagellonica). Od tamtego czasu datują się intensywniejsze kontakty muzyczne polsko-skandynawskie. Podczas tego unikatowego pokazu doświadczymy wzajemnego przeplatania się wpływów muzycznych różnych kultur dającego w rezultacie nową, niepowtarzalną jakość artystyczną.

uid_c15e5036a761598f1feb4c5799e563211290695910790_width_633_play_0_pos_3_gs_0.jpeg
uid_c05a291b325567c540664d9a8f6c5d371290695926774_width_633_play_0_pos_3_gs_0.jpeg

Więcej o twórcach projektu:

Trio GŁOSOWIR

Artyści poznali się w 2006 roku w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie, której Anna i Marta są absolwentkami, a Dawid jest wykładowcą. Pracowali razem przy wielu projektach. Ważniejsze z nich to Proces wg Franza Kafki, czy Chatskele, Chatskele, czyli widowisko muzyczne oparte na tradycyjnych pieśniach żydowskich, śpiewanych w języku Jidysz. Jego premiera miała miejsce w 2010 roku w Krakowskiej Operze Kameralnej znajdującej się na  Kazimierzu - żydowskiej dzielnicy Krakowa. Z projektem SKARB RODU ARNE (HERR ARNES PENGAR) występują na polskich i europejskich scenach od 2019 roku.

Anna Bugajska v1.jpg

Anna Bugajska

Aktorka, wokalistka i pedagog. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, jako aktorka współpracowała z wieloma teatrami muzycznymi i dramatycznymi w Polsce. Jako pedagog prowadzi zajęcia z dykcji i interpretacji piosenki w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia w Krakowie. Pochodzi z Orawy, regionu w górach, w których do dziś bardzo żywe są tradycje muzyki ludowej.

Ewelina Cassette

Aktorka, wokalistka. Absolwentka PWST w Krakowie. Studentka Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Krakowie w klasie wokalnej.

Aktorka Teatru Słowackiego od 2014 roku. Debiutowała w spektaklu Bracia Dalcz i s-ka Tadeusza Dołęgi-Mostowicza w reż. Wojciecha Kościelniaka (2014). Współpracowała z Teatrem Muzycznym Capitol we Wroclawiu i krakowskim Teatrem Barakah. Laureatka wielu festiwali muzycznych i uczestniczka VII edycji programu The Voice of Poland, gdzie dotarła do ćwierćfinału.

Dawid Sulej.jpg

Dawid Sulej Rudnicki

Pianista, kompozytor, aranżer i pedagog. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, doktor sztuki, wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Autor muzyki do filmów, spektakli i pokazów tanecznych. Gościnnie prowadził wykłady na Uniwersytecie w Oslo, wielokrotnie koncertował w Norwegii.