MIASTO 44

JAN KOMASA

Polska 2014

Uroczysty pokaz filmowy w 75. rocznicę Powstania Warszawskiego

„Miasto 44” to opowieść o młodych Polakach, którym przyszło przekraczać próg dorosłości  w okrutnych realiach okupacji. Mimo to są pełni życia, namiętni, niecierpliwi. Żyją tak, jakby każdy dzień mógł stać się tym ostatnim. Nie wynika to jednak z nadmiernej brawury czy młodzieńczej lekkomyślności – to naturalna postawa w rzeczywistości, w której śmierć grozi każdemu, na każdym kroku.

Jedna z największych polskich produkcji ostatnich lat zdumiewa rozmachem scenograficznym, kostiumowym i wizualnym, jak i nietuzinkową relacją między obrazem a dźwiękiem. W celu rekonstrukcji zdewastowanego miasta, użyto 500 000 ton gruzu, przez plan zdjęciowy przewinęło się kilka tysięcy osób. Twórcy filmu rozpoczęli zaś prace z kilkuletnim wyprzedzeniem. Wszystko po to, by stworzyć uniwersalną wizję historycznych wydarzeń, która trafi do serc współczesnych widzów. Niezapomnianych wrażeń dostarczają efekty specjalne stworzone pod superwizją Richarda Baina, znanego z takich produkcji jak „Casino Royale” Martina Campbella, „King Kong” Petera Jacksona czy „Incepcja” Christophera Nolana. Najcenniejszym walorem filmu jest jednak jego niepowtarzalna atmosfera, z którą identyfikowali się prawdziwi uczestnicy Powstania Warszawskiego.

Wypowiedź twórców filmu „Miasto 44”:

„Miasto 44” nie jest filmem historycznym, ani dokumentem o przebiegu Powstania. Mimo że rozgrywa się w walczącym Mieście, opowiada historię ludzi, a nie oddziałów czy barykad. „Miasto 44” nie ma być argumentem w powstańczej dyskusji. Film ma przekazywać emocje, a nie ważyć racje czy odsłaniać kulisy decyzji sprzed 70 lat. To zostawiamy historykom. Nie szukamy spiżowych bohaterów. „Miasto 44” nie jest filmem o polityce. Jest filmem o miłości, młodości i walce.