MAX MANUS

ESPEN SANDBERG / JOACHIM RØNNING

Norwegia 2008

Dramat ukazujący trudną rzeczywistość wojenną i jej wpływ na ludzkie życie. Oparty na prawdziwej historii jednego z najbardziej znanych i odznaczonych żołnierzy w Norwegii – pioniera norweskiego ruchu oporu.

Max Manus (1914–1996) należał do grupy przeszkolonych w Anglii norweskich konspiratorów. Był ważnym sabotażystą w Norwegii podczas wojny 1940–45, wyspecjalizowanym w sabotażu statków. Główny bohater zabiera nas w miejsca najodważniejszych tajnych akcji podczas II wojny światowej, w tym zatopienia torpedowca Donau. W filmie poznajemy Maxa Manusa – nie tylko wojenny mit, lecz także mężczyznę z krwi i kości oraz jego miłość.

Aby uzyskać autentyczny obraz czasów wojny, twórcy filmu mistrzowsko odtworzyli ówczesne realia Oslo, przykładając wagę do każdego detalu. To właśnie dlatego Max Manus jest największą produkcją w Norwegii z budżetem 50 milionów koron. Wyróżniający się efektami specjalnymi, scenografią i pełną napięcia akcją, film odniósł spektakularny sukces, zarówno w środowisku krytyków, jak i widzów. „Max Manus” zajmuje drugie miejsce na liście najczęściej oglądanych filmów kinowych wszechczasów w Norwegii i został uhonorowany siedmioma nagrodami Amandy (Amandapriser). 

Reżyserzy, Espen Sandberg i Joachim Rønning, zrobili międzynarodowe kariery w produkcji filmów komercyjnych. Wyreżyserowali m.in. „SEXiPIStOLS” z Penelope Cruz i Salmą Hayek, producenta Luca Bessona.