FILMOWA SZAFA KOMEDY

Zajrzyj do filmowej szafy. Sprawdź, co się w niej kryje. Zapomnisz na chwilę o tym, co Cię otacza i poczujesz wyjątkową atmosferę. Szafa zabierze Cię w małą podróż w czasie. Kamera filmowa pomaga tworzyć nowe obrazy i zapisywać to, co następnego dnia zamienia się we wspomnienie. 



„DWAJ LUDZIE Z SZAFĄ”
Romana Polańskiego

TO MENN OG ET SKAP v2.jpg

Inspiracją do stworzenia instalacji był film Romana Polańskiego „Dwaj ludzie z szafą”. Sukces tego krótkiego metrażu nie byłby możliwy bez muzyki jazzowej Krzysztofa Komedy, która nadała filmowej historii metaforyczną głębię. Dwaj ludzie z szafą, wychodzący z oceanu i idący ulicami, stają się metaforą ludzkiego życia, pełną absurdalnych i zaskakujących zdarzeń. Filmowa szafa Komedy przywoła ten obraz, muzykę, a także opowieść zza kulis…



„KOMEDA. OSOBISTE ŻYCIE JAZZU”
Magdaleny Grzebałkowskiej. Wydawnictwo Znak

Karo Komeda v2.jpg

Magdalena Grzebałkowska jest reporterką, autorką bestsellerowych książek: „Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego”, „Beksińscy. Portret podwójny” oraz „1945. Wojna i pokój”. Laureatka Nike Czytelników 2016.

By poznać prawdę o jednym z najwybitniejszych polskich muzyków, którego kołysankę z „Dziecka Rosemary” nucił cały świat, Magdalena Grzebałkowska odwiedza między innymi państwa skandynawskie, Rosję i Stany Zjednoczone. „Komeda. Osobiste życie jazzu” to poruszający portret pokolenia, dla którego jazz był najpiękniejszą – i często jedyną – namiastką wolności. (Wyd. Znak)


Filmowa szafa słowami reporterki odsłoni kulisy powstawania wspólnej etiudy Romana Polańskiego i Krzysztofa Komedy.



„NIETAKTY. MÓJ CZAS, MÓJ JAZZ”
Zofii Komedowej Trzcińskiej. Wydawnictwo Szelest

Komeda.jpg

Pasjonujące wspomnienia żony Krzysztofa Komedy, Zofii Komedowej Trzcińskiej, które opracował jej syn, Tomasz Lach. Wśród bohaterów tej opowieści znalazł się też m.in. Roman Polański. 

Zofia Komedowa Trzcińska (1929–2009), nazywana guru polskich jazzmanów, to nie tylko żona, lecz także muza Krzysztofa Komedy. To dla niej skomponował utwór „Crazy Girl”. Chętnie


potwierdzała: – Tak, byłam szaloną dziewczyną! Za jej namową Komeda porzucił medycynę na rzecz muzyki. Była jego menedżerką, konferansjerem, sekretarką, fryzjerką i krawcową… Komeda w listach z Hollywood pisał  do niej z przekorą „Kochany Szefie!”. (Wyd. Szelest)

Jazz Forum: „Nietakty” są ważnym przyczynkiem do opisu najciekawszego okresu historii jazzu w Polsce. Zofia Komedowa była jednym z ważniejszych uczestników wielu ówczesnych [lat 50. i 60. XX wieku] wydarzeń, których opis niezmiennie rozpoczynać się musi od słów: „po raz pierwszy…”. 


W Filmowej szafie zagoszczą zdjęcia z kart „Nietaktów” – z prywatnego archiwum Tomasza Lacha w zdigitalowanej formie.


OKO KAMERY

W dniu otwarcia wystawy, Filmowa szafa stanie się planem filmowym, z którego obraz współtworzyć będzie kolejną kinomatograficzną opowieść „zza kulis”.



***

DOŚWIADCZ WIĘCEJ:

„DWAJ LUDZIE Z SZAFĄ” Romana Polańskiego 

„KOMEDA. OSOBISTE ŻYCIE JAZZU” Magdaleny Grzebałkowskiej. Wydawnictwo Znak

„NIETAKTY. MÓJ CZAS, MÓJ JAZZ” Zofii Komedowej Trzcińskiej. Wydawnictwo Szelest

Fragmenty książek w ramach instalacji zostaną zaprezentowane w dwujęzycznej, polskiej i norweskiej wersji. Książki będą dostępne także w formie fizycznej w przestrzeni wystawy (wydania polskojęzyczne, publikacje nie ukazały się jeszcze w Norwegii).

***

Krzysztof Komeda Trzciński (19311969) – wybitny polski kompozytor muzyki jazzowej i filmowej. Nazywano go „Chopinem współczesnego fortepianu”, porównywano do Edvarda Griega. Komeda podziwiany był także za swój „słowiański feeling”.


To jeden z nielicznych artystów z Europy Wschodniej, który w latach 60. zdołał przekroczyć „żelazną kurtynę”. Dotarł do Skandynawii (Norwegia, Szwecja, Dania) oraz Hollywood, gdzie występował zarówno jako pianista / kompozytor jazzowy, jak i tworzył muzykę filmową.


Polske filmdager to przestrzeń kulturowych spotkań Polaków i Norwegów. Tegoroczna edycja dedykowana jest Krzysztofowi Komedzie, którego twórczość jest pomostem między Polską a Skandynawią. Program 2019, ukaże jak wielką inspiracją dla artystów na całym świecie była i jest nadal muzyka Komedy.